Hogy is van ez?

A szívférgességről

Májusban menetrendszerűen megjelentek a vérszívó szúnyogok, hogy csípésükkel sok kellemetlenséget okozzanak nem csak az emberek, de a házi kedvencek számára is. Meddig tart a szezon, mikor csíp a szúnyog, és mely betegségek írhatók a vérszívó számlájára? Az alábbi összeállításból kiderül!

A szúnyogfélék az egész világon előfordulnak, és elsősorban a meleg, nedves környezetet kedvelik. Hazánkban jellemzően májustól szeptemberig vannak jelen, általában 1-6 hétig élnek. Idegesítő zümmögésük számukra pozitív tartalommal bír - valójában nem más, mint nászra hívó hang.

A nőstény szúnyogok okozzák magát a csípést. "Az esti, szürkületi órákban aktívak: többnyire este 6 és 10 óra között kell számítani a támadásukra" - figyelmeztet Dr. Lukács Zoltán kisállat klinikus szakállatorvos. A nőstények - a hímekhez hasonlóan - életük nagy részében növényi nedveket szívogatnak, azonban a legtöbb fajnál a sikeres peterakáshoz szükség van madarak vagy emlősök vérének szívására is, életükben legalább egyszer. Minden elszívott vércsepp több száz pete lerakásában segíti őket.

A szúnyogok egyes embereket szívesebben csípnek meg, mint másokat. Ez nem csupán hiedelem, hanem valóban így van. A szúnyogokat a kilélegzett levegőben lévő szén-dioxid vonzza leginkább, emiatt a gyorsabb anyagcseréjű, testesebb embereket és a várandós kismamákat kedvelik, továbbá azokat, akiknek magasabb a testhőmérsékletük. A szúnyogok a látásuk alapján is válogatnak: állítólag nagyobb eséllyel veszik észre a fekete, a sötétkék és a piros ruhát viselőket.

A szúnyogok csípésük által többféle súlyos betegség kórokozóját terjeszthetik. Hazánkban a bőrférgességet és a szívférgességet - utóbbi az elmúlt években egyre gyakrabban fordul elő, újabb veszélyt jelent, a szívférges megbetegedések száma szaporodik.

"Hazánkban 3-4 olyan szúnyogfaj van, ami az emberre és a házi állatokra is veszélyes szív- és bőrférgesség kórokozóját hordozza" - mondta el a szakértő. A bőrférgesség ugyan nem halálos betegség, de a féreg például eljuthat a szembe is, esetenként látászavart okozhat. A szívféreg fertőzés legfőképpen a kutyákra, a macskákra és a vadászgörényekre jelent halálos veszélyt, de a szívféreg lárva az emberi tüdőbe is eljuthat - a fertőződés forrása legtöbbször a beteg házi kedvenc.

A szívférgességet azonban meg lehet előzni! "A betegség a csípéstől számított első 6-7 hónapban lappang, ezért nem szabad várni a tünetek jelentkezéséig - megelőző kezelést kell alkalmazni! A szúnyogokat távol tartó készítménnyel folyamatosan védjük kedvencünket, emellett szívféreg elleni kezelést is alkalmazzunk" - javasolta Dr. Lukács Zoltán. 

A szívférgesség megállapításához vérvizsgálatra van szükség, a beteg állat kezelése kockázatos, ráadásul az ára akár a tizenötszöröse is lehet a megelőzés költségének. 

Jöjjön be rendelésünkre és végeztesse el a szívférgesség szűrővizsgálatot. Ha negatív az eredmény mi segítünk összeállítani a folyamatos védelmet biztosító legjobb kezelést kedvence számára.

Mikrochip, utazás és állatútlevél

A 41/2010. Kormány rendelet értelmében minden, 4 hónapnál idősebb kutya csak mikrochippel ellátva tartható. 
A mikrochip egy rizsszemnyi méretű elektronikus azonosító eszköz, melyet a nyak bal oldalán a bőr alá ültetnek be az állatorvosok egy vastagabb tű segítségével. Minden chipet egy egyedi, tizenöt jegyű számsorral látnak el, ami a megfelelő leolvasó eszközzel másodpercek alatt ellenőrizhető.
Valamennyi chipelt állat személyre szóló adatát a mikrochipezést végző állatorvos kötelezően regisztrálja egy adatbázisba (pl. Petvetdata), ahonnan bármikor lekérdezhetők az előbb említett számsor segítségével. Az adatokhoz csak arra jogosult személy férhet hozzá. A mikrochip alkalmazásának számos előnye van, mint például az elkóborolt, elveszett állatok mielőbbi hazajuttatása, állatvédelmi ügyek megnyugtató rendezése és vitás esetben az állat tulajdonjogának igazolása. Magyarországon csak a kutyák egyedi megjelölése kötelező mikrochip használatával. Ha külföldre utaztatná kedvencét, akkor kutyájának, macskájának és görényének szüksége lesz egy állatútlevélre is, amihez elengedhetetlen a mikrochip.  

Az állatútlevél az oltási könyvhöz hasonló okmány, ami az állat és a gazda személyes adatait tartalmazza. Emellett az összes oltást, és parazita ellenes kezelést is ide vezetjük fel annak kiállítása után.

Az EU országaiban minden húsevő (kutya, macska, vadászgörény) csak érvényes útlevéllel utazhat. Csak egyértelműen, kétségmentesen azonosítható, olvasható microchippel ellátott állat kaphat ilyet, ezért utazás előtt érdemes ellenőrizni mind az útlevelet, mind a chip állapotát.

Az Európia Unió országaiba történő beutazás feltételei

1. Az Európai Unió tagállamaiba történő beutazás általános feltételei:

a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)

b.) egységes európai állatútlevél kiállítása

c.) Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően igazolt érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év/ 365 nap). Az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltás dátumától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni, mivel az Uniós irányelvek szerint a veszettség elleni védőoltást a beadásától számított 21 nap elteltével lehet érvényesnek tekinteni. (Nagy-Britanniába, Írországba, Svédországba és Máltára történő utazásnál a 21 napnak minden esetben a mikrochipes megjelölést követő veszettség elleni oltástól kell eltelnie!) Folyamatos, 365 napon belüli veszettség elleni újraoltás esetén az egységes európai állatútlevél folyamatosan érvényes.

Olaszország az elmúlt időszak problémás esetei miatt jelentősen szigorított az ellenőrzésen, és a követelményeken, ami azt jelenti, hogy 15 hetesnél fiatalabb életkorú, veszettség ellen oltatlan állatot még egységes európai állatútlevéllel sem engednek be, illetve az országon belüli ellenőrzéseknél (pl. autópályán történő közúti ellenőrzéskor) emiatt gyakorta kellemetlenkednek a hatóságok. Amennyiben gyanújuk merül fel a dokumentumok, illetve az abban igazoltak valódiságát illetően, komoly (és kellemetlen) intézkedéseket is foganatosítanak az állatot szállító személyekkel szemben.2009. szeptember végén érkezett hivatalos jelzések szerint szigorúan betartatják a vonatkozó 998/2003 EK rendelet vonatkozó szabályait, és szigorúan megkövetelik a veszettség elleni oltás meglétét minden útlevéllel rendelkező állat esetében (kölyökkutyák esetében is) ! 

Finnország esetében eltérés az általános EU-s gyakorlattól, hogy veszettség ellen oltatlan fiatal állatokat nem engednek be az országba, és megkövetelik a beutazás előtti 1-5 nap közötti időben elvégzett Echinococcus elleni féregtelenítő kezelést is. Amennyiben az 1 évesnél idősebb állatot Finnországban oltották veszettség ellen, ennek az oltásnak az érvényessége 2 év! A legfrissebb információk szerint (2008. október vége) Spanyolország sem engedélyezi a 3 hónaposnál fiatalabb, veszettség ellen oltatlan állatok bevitelét! Németországba oltatlanul csak nem kereskedelmi céllal vihető be kutya vagy macska. Mindkét országból gyakorta érkeznek megkeresések az ottani hatósági szolgálatoktól a szabálytalanul bevitt kutyák ügyében, ami azt bizonyítja, hogy az ottani hatóságok folyamatosan ellenőrzik az oda bevitt állatokat valamint a szállítást végző vállalkozásokat.

2. Svédországba történő beutazás feltételei (2012. január 1-től)

Svédországba kizárólag legalább 90 napos/13 hetes kutya, macska vihető be, de csak érvényes veszettség elleni oltással. Miután a beadott oltás +21 nap múlva válik érvényessé, így 4 hónapos kornál fiatalabb állattal nem lehet beutazni! 

a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785) vagy tisztán, egyértelműen olvasható tetoválás (2011. július 03. napjáig)

b.) egységes európai állatútlevél kiállítása

c.) Érvényes veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!) Az utazást csak a veszettség elleni oltás időpontjától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni. Megjegyzés: Fontos követelmény, hogy a mikrochipes megjelölés mindenképpen megelőzze a veszettség elleni oltást! Ha az állat már korábban is oltva volt, a megjelölés után újra be kell oltani, mert csak ez lesz elfogadható! A Svédországba történő belépéskor mindenképpen azt a folyosót kell választani, ahol vámvizsgálatot végeznek (itt történik a fentiek ellenőrzése).

3. Az Egyesült Királyságba (Nagy-Britanniába) és Írországba, valamint Máltára történő beutazás feltételei (2012. január 1-től)

a.) Mikrochipes megjelölés (ISO 11784, illetve 11785),

b.) egységes európai állatútlevél kiállítása

c.) A mikrochipes megjelölést követően elvégzett veszettség elleni védőoltás, a származási tagország nemzeti szabályozásának megfelelően, az érvényességi idő feltüntetésével (hazánkban 3 hónapos, először oltott kölyök esetében 6 hónap, más esetekben 1 év /365 nap), de mindenképpen a 3 hónapos életkor betöltése után!)

d.) A Nagy-Britanniába, ill. Írországba történő belépés időpontjához képest 24 - 300 óra (1-5 nap) közötti időpontban (óra, perc fontos!) az Unióban engedélyezett gyógyszerkészítménnyel féregtelenítő kezelés Echinococcus ellen. Fontos követelmény, hogy a mikrochipes megjelölésnek minden esetben meg kell előznie a veszettség elleni oltást! Ha az állat korábban már oltva volt, a megjelölés után újra be kell oltani! Az utazás megkezdése előtt legalább 21 napnak kell eltelnie a mikrochipes megjelölést követő veszettség elleni oltástól!  Málta esetében információink szerint 2012. január 1-től a beutazáskor a tulajdonos költségére állatorvosi vizsgálatot és féregtelenítő kezelést végeznek el. 

4. Norvégiába beutazás feltételei (2023. január 1-től)

1. A macskának/kutyának mikrocsippel ellátottnak kell lennie. 

2. A macskára/kutyára ki kell, hogy legyen állítva EU által jóváhagyott állatútlevél. 

3. A macskát/kutyát legalább 21 nappal a Norvégiába való belépés előtt be kell oltani veszettség ellen. Ellenőrizze a kedvtelésből tartott állatok útlevelében, hogy a veszettség oltás érvényes-e, nem járt-e le. Fontos, hogy macskája vagy kutyája legalább 12 hetes legyen, amikor megkapja az első veszettség elleni oltást. 

4. Csak a kutyákra vonatkozik: Kutyáknak kötelező a galandféreg (Echinococcus multilocularis) elleni kezelés a Norvégiába való belépés előtt nem kevesebb, mint 1, és nem több mint, 5 nappal (beutazás előtti 24–120 órán belül). A kezelést az állatorvosnak kell elvégeznie, és annak megtörténtét igazolnia kell a kutya állatútlevelében. 

5. Az állatot és a kísérő okmányokat a norvég vámhatóságnak a határátkelőhelyen ellenőriznie kell. Ezért a határátkelőhelyen belépéskor a piros folyosóba kell besorolnia. 

Nagyon fontos, hogy betartsa a szabályokat. A szabályok betartásának elmulasztása súlyos következményekkel járhat. 

Ha Ön nem tartotta be a fenti szabályokat, a Norvég Élelmiszer-biztonsági Hatóság dönthet úgy, hogy háziállatait: 

• visszaküldi származási országba, vagy 

• karanténba helyezik mindaddig, amíg a behozatali feltételek nem teljesülnek, vagy 

• véglegesen elaltatják – bár ez a legutolsó lehetőség, de előfordulhat, hogy így jár el a hatóság, amennyiben a jogsértések elég súlyosak. Ön mint háziállata tulajdonosa anyagilag felelős minden szabálysértésért. Norwegian Food Safety Authority Mattilsynet Norwegian Food Safety Authority 

Költségek: A kutya féregtelenítésének elmulasztásáért legalább 7 000 norvég koronát számol fel a norvég hatóság, és a kutyát 24 órán át hatósági karanténba helyezik. Ha macskája/kutyája nem rendelkezik érvényes veszettségi oltást igazoló oltási bizonyítvánnyal, vagy egyedi azonosító jelzéssel vagy állatútlevéllel, akkor állatát több hétre hatósági karanténba helyezik. Ennek költsége 8 700 norvég koronától 30 000 norvég koronáig terjedő összeg lehet. A karantén időtartama a szabálysértéstől és a Norvég Élelmiszer-biztonsági Hatóság döntésétől függ. 

További információt arról, hogy mi történik, amennyiben nem felel meg a behozatali követelményeknek, a Norvég Élelmiszer-biztonsági Hatóság weboldalán talál.

Köszönjük, hogy segít az emberek és fertőző betegségektől való védelmében.


Kutyák kötelező és javasolt oltásainak ajánlott menete

Ajánlott alap oltási sor:

  • 7-8 hetes korban Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás

  • 9-10 hetes korban fertőző betegségek elleni kombinált oltás (Szopornyica, Fertőző májgyulladás (másnéven "Kékszem betegség"), Leptospirózis, Parvovirusos bélgyulladás)

  • 11-12 hetes korban kombinált oltás ismétlése

  • 13-14 hetes korban kombinált oltás ismétlése !

  • 15-16 hetes korban veszettség elleni oltás

Az alap oltási sor után opcionálisan kennel köhögés elleni oltás

A későbbiekben:

  • 9-11 hónapos korban veszettség elleni oltás

  • Két hét elteltével kombinált oltás

Ezután évente:

  • Ismételjük a kombinált és veszettség elleni oltást

Fontos tudnivalók a kutyák oltásával kapcsolatban:

Ha a kutya embert mar, karmol vagy harap az oltási könyvet be kell mutatni az illetékes hatóságnak (körzeti orvos, hatósági állatorvos), ezért kérjük az oltási igazolványt őrizzék meg. Fontos tudni, hogy 2010. január óta csak a Magyar Állatorvosi Kamara által kiadott, sorszámmal ellátott oltási könyvek érvényesek. A veszettség oltást az oltóanyag adatain és az állatorvosi pecséten túl egy hologramos matrica igazolja.

• 2013. júliustól minden 4 hónapos kort betöltött kutya mikrochipes megjelölése kötelező, csak a chippel ellátott kutyák olthatók be veszettség ellen. A chipezést ezért általában kölyökkorban, az oltási sorral egyidejűleg végezzük.

• A különböző fertőző betegségek elleni oltás nem kötelező, de mindenképpen ajánlott.

• Kötelező viszont a veszettség elleni oltás, amikor a kutya a 3 hónapos kort betöltötte. Fontos tudni, hogy szintén előírás és kötelező a veszettség elleni oltás ismétlése az első életévben, kb. 6 hónapos különbséggel. Az első életévben a kutyának tehát két veszettség elleni oltással kell rendelkeznie. Innentől kezdve már évente kell az oltást megkapnia.

• Csak egészséges, megvizsgált, panaszmentes állat oltható, a megfelelő immunválasz elérése céljából.

• Ha ismeretlen korú állatot fogadunk be minimálisan két kombinált és a veszettség elleni oltást adassuk be a kutyának.

• Ha kölyökállatunk van és az oltási sor beadása bármilyen (pl. anyagi) nehézséget okoz, tudnunk kell, hogy a legfontosabb oltás a fenti oltási sorban, a 12 hetes kor után adott kombinált oltás. Ilyen esetben tehát a kombinált és a veszettség elleni oltást adassuk be. Az ilyen ,,hiányos" oltási sor esetén azonban nem tud az állatorvos felelősséget vállalni.

• 3 évnél idősebb állatnál rendszerint egyben adjuk a kombinált és a veszettség elleni oltást, ha a kutya immunállapota megfelelő.

• Nagyon ritkán a védőoltások után oltási reakció alakulhat ki. Ennek gyakorisága kevesebb, mint 1 %, és ún. azonnali típusú reakció, tehát oltás után 1-3 (de legkésőbb 24) órával alakul ki. Az állat szemhéja, pofája megduzzad, test szerte apró bőrduzzanatok alakulhatnak ki (ún. csalánkiütés), esetleg nyelési nehézség, hányás, hasmenés is előfordulhat. Ilyen esetben szólni kell az állatorvosnak, az esetek nagy részében néhány injekcióval az állat panaszmentes lesz. Ha valamilyen oknál fogva az állatorvos nem érhető el, kalcium pezsgőtablettát vagy injekciót kell az állattal itatni és fel kell keresni a legközelebbi állatorvosi ügyeletet.

A bolha irtás és féregtelenítés, illetve indokolt esetben a bélsár parazitológiai vizsgálata az oltásokkal együtt végzendő. Széles spektrumú féregtelenítő pasztát vagy tablettát 2 hetes kortól 12 hetes korig kéthetente adunk. Ezután negyed évente, szobában tartott kutyáknak, macskáknak félévente adunk féreghajtót. Szintén negyedévente kapjon féreghajtót az állat, ha kisgyermek van a családban. Több állat esetén - beleértve a macskákat is - célszerű azokat egyszerre, és azonos minőségű féreghajtóval kezelni. Humán használatra adandó féreghajtó tabletták erre a célra nem megfelelők, hasonlóan a fokhagyma sem.
A bolhairtást 6-7 hetes korban kezdjük, a készítményt kérjék állatorvostól vagy állatpatikában. Számtalan készítmény van forgalomban, nem mindegyik adható kölyköknek, több közülük macskákra toxikus, különböző hatásmechanizmusú. ,,Házilag" tehát vigyázzunk ezekkel a készítményekkel, kérjük ki az állatorvos tanácsát (a bolhairtó nyakörvek közül számtalan van
forgalomban, egy - két készítmény hatása megfelelő csupán).


© 2022 Kántor Állatorvosi Rendelő és Patika, minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el