A kutyák gyakori férgei

2022.07.25

Kutyájában sokféle féreg élősködhet, orsó-, galand-, kampós- és ostorféreg, sőt akár egysejtű élősködők is (Giardia). Némelyik egészen kicsi, de vannak akár 5 méteresek is.
Ha ezt olvasva kellemetlen érzése lett, gondoljon arra, mit érezhet kutyája!

Nem könnyű megmondani egy kutya esetében, hogy férges-e vagy sem, főként a férgesség kezdeti stádiumában, amikor még nincsenek kifejlett élősködők, és az ürülékben sem jelennek meg féregpeték.

Melyek a gyakori bélférgek, melyek kutyáját fenyegethetik?

Orsóférgek

Az orsóférgek megjelenésükben rövid spagettihez hasonlítanak. A kifejlett férgek a kutya béltraktusában élnek, és az ott lévő tápanyagokkal táplálkoznak. Ezzel jelentős mértékben elszívják a hasznos tápanyagokat, melyet a kutya elfogyasztott. Testnagyságuk elérheti a 10 cm-es hosszúságot, és jelentős fertőzöttség esetén több tucat is lehet belőlük egyszerre.

Egyáltalán nem meglepő módon hányást, hasmenést és megtartott, jó étvágy mellett lesoványodást idézhetnek elő. A következmények kitelt, dobszerű has, tompa fényű szőrzet, levertség és fáradékonyság jellemezheti ezeket a kutyákat.

Galandférgek

A galandféreg fajok is a kutya bélcsatornájában élnek, de leginkább azokban a kutyákban találhatók meg, melyek vadászni járnak. Alakjuk hosszú, lapos, szalagszerű, és szelvényekre különül.

Az uborkamag-képű galandféreg (Dypilidium caninum) fordul elő gyakrabban a kutyákban és a macskákban is. Ezt a férget a bolha terjeszti. Hosszúsága elérheti az 50 cm-t. Lárvái a bolhákban fejlődnek. A kutya és a macska a bolhát összerágva és lenyelve fertőződhet meg galandféreggel.

A bélcsatornában szabadon mozgó orsóférgektől eltérően a galandférgek kifejlett egyedei a bélfalba kapaszkodva rögzítik magukat. Általában 50 cm-re nőnek meg, de a kutyában előfordulhatnak akár 5 m hosszú parazita fajok is.

Ostorférgek

Hazánkban az ostorférgek és orsóférgek egyaránt előfordulnak. A férgek rókában és kutyában is megtelepedhetnek. A kutyában és macskában egyaránt előforduló élősködők kedvenceink vérével táplálkoznak. Nem túlságosan nagyok, mindössze 0,5-1 cm hosszúak.

Kis méretük ellenére jelentős elváltozásokat okozhatnak főleg a fiatal állatok szervezetében. Ezeknek a jele lehet a testtömegcsökkenés, kóros lesoványodás, hányás és hasmenés.

A természet sokfajta túlélési stratégiát biztosított a férgek számára, melynek eredményeként rendszerint bonyolult fejlődési ciklussal rendelkeznek a túlélés érdekében. A túlélés annyira sikeres, hogy egyszeri féregtelenítéssel csak rövid ideig biztosíthatunk féregmentességet kedvenceink számára a lehetséges fertőzésekkel szemben.

Bolhák

A bolhák nem tartoznak ugyan a férgek közé, mégis szoros kapcsolatban állnak velük. Tény, hogyha a kutyájában bolhát talál, akkor galandférge is lehet, hiszen a galandféreg petéit a bolha terjeszti. Ezért nagyon fontos, hogy a megelőzés során ne csak a férgekre, de a bolhákra is gondoljon.

Hogyan fertőződhet meg kutyája a különböző férgekkel?

A kutya természeténél fogva folyamatosan szimatol és keresgél. Ilyenformán néha elhullott állatokra is rábukkanhat. A legelőn élő állatokban legalább két olyan galandféreg is megtalálható, melyek a kutyákra, de legfőképp ránk, emberekre nézve veszélyesek lehetnek.

A fertőzött talaj az emberre és a kedvencekre nézve is veszélyt rejthet. A fertőzött állatok ürülékével szennyezett föld orsóférgek és kampósférgek szabad szemmel nem látható petéit és lárváit tartalmazhatja. Ezért fontos, hogy a kutyaürüléket mindig gyűjtse össze és semmisítse meg.

A bélférgesség megelőzése és kezelése

Mivel szabad szemmel nem látható és nem érzékelhető, mikor fertőződik meg a kutya a férgekkel, ezért célszerű széles spektrumú féregtelenítővel és valamilyen bolhaellenes készítménnyel kezelni kutyáját.

A szívférgesség tünetei kutyáknál: hogyan ismerjük fel?

A szívférgesség komoly - akár életveszélyes - kockázatot jelenthet kutyája számára. Jobb félni, mint megijedni, ezért kezelje kedvencét egész évben.

A kutyáknál fennállhat a szívférgesség veszélye. A szívférgesség fertőzött szúnyogok által terjesztett betegség, amely maradandó károkat okozhat a kutya tüdejében, valamint szívében és ereiben. Ezek súlyos betegségek kialakulását eredményezhetik, melyek hatással lehetnek kedvence életminőségére. A szívférgesség kezelése nehéz és költséges lehet. A kutya számára az a legjobb, ha megpróbáljuk megelőzni a betegséget. Emellett a korai felismerés létfontosságú lehet a sikeres kezelés érdekében. Nézzük, mi alapján lehet felismerni.

A szívférgességet az állatorvos által végzett vérvizsgálattal lehet kimutatni. Számos testi tünet utalhat szívférgességre:

Köhögés

Kutyája időnként köhöghet, főleg egy komolyabb igénybevétel után. Ez azonban utalhat kevésbé súlyos betegségre is, de csak állatorvos segítségével zárható ki teljesen a szívférgesség lehetősége.

Levertség 

Mivel a betegség a szívet és tüdőt támadja meg, a mindennapi tevékenységek, például a séta vagy a játék, megterhelővé válhatnak kutyája számára. Ha visszaesést tapasztal kedvence állóképességében vagy aktivitásszintjében, feltétlenül keresse fel állatorvosát.

Étvágycsökkenés vagy súlycsökkenés

Ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál is, a jelentős és hirtelen súlycsökkenés vagy étvágytalanság súlyos egészségügyi problémát jelezhet. Ez a tünet a betegség előrehaladásával párhuzamosan jelenhet meg.

Szívelégtelenség

Gazdaként lehet, hogy nem képes felismerni a szívelégtelenség tüneteit kutyájánál, de állatorvosa észlelhet például szívzörejt, vagy megnagyobbodott gyomrot a hastájékon felgyülemlett folyadék miatt (más néven hasvízkórt), aminek segítségével fel tudja állítani a diagnózist, és megkezdheti kedvence kezelését.

Más tünetek

A szívférgesség további jelei lehetnek a véres vizelet, ájulási rohamok, vérszegénység, vagy gyors szívverés.

A szívférgesség okozta halál

A szívférgesség enyhe megbetegedésből, amikor is a kutya tünetmentes, vagy egy kicsit köhög, súlyos betegséggé alakulhat, amelynek a tünetei pangásos szívelégtelenség, légzési nehézség, ájulásrohamok és esetlegesen a kutya halála is lehet.



© 2022 Kántor Állatorvosi Rendelő és Patika, minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el