Nyulakról
Mint ahogy a kutyáknál és a cicáknál, úgy a nyulak esetében is a rendszeres orvosi ellenőrzés az egészségük megőrzésének legjobb módja. Ezt érdemes fél évente, az oltás beadatásakor elvégeztetni rendelőnkben.
A fogak vizsgálata
A nyulak estében az egyik legfontosabb a fogazat vizsgálata, mert a nyulaknál oly gyakori emésztőszervi problémák hátterében rendszerint valamilyen fogászati probléma állhat. Ilyenkor ellenőrizzük különösen a hátsó fogakat és a fogsor rendellenes záródására utaló jeleket keresünk. Ha nem záródik jól az alsó és a felső fogsor, a fogak rendellenesen kopnak és túlnövések alakulnak ki, amelyek felsérthetik a nyelvet vagy befúródhatnak a fogínybe a szájüregbe, ezzel sebeket fekélyeket okozva. Ha gond van kedvencünk fogaival, akkor gyakrabban, 6-8 hetente kell ellenőriztetnünk. Az alapos fogászati vizsgálathoz bódítani kell a nyulat.
Túl nőtt fogak és fogzáródási rendellenességek
Ez a leggyakoribb probléma, mivel a nyúl fogai
folyamatosan nőnek és csak rágással tudja úgy
koptatni őket annak érdekében, hogy megfelelő hosszúságúak
maradjanak. Ha a nyúl étrendje nem tartalmaz
elegendő mennyiségben rostot, vagy a fogai nem
zárnak rendesen, akkor a fogak túlnőnek.
A túl nőtt fog csipkézetté válik, felsérti a pofa belső
részét és a nyelvet, ami fájdalommal jár, szájüregi fertőzések, fekélyek alakulnak ki, a nyúl nem
tudja a szájába venni és megrágni az ételt. Klinikai
tünetként jelentkezhet étvágytalanság, lesoványodás, nyálzás, illetve tályogok alakulhatnak ki az
arc és az állkapocs területén. Szemgyulladás és a
faroktőre tapadt bélsár is utalhat fogbetegségre.
Egyes fajtáknál a metszőfogak (első fogak) rendellenes záródása veleszületett, már a születéstől
fogva fennáll. Ezek az állatok életük végéig kezelésre szorulnak, vagy el kell távolítani a fogaikat. Rendelőnkben segítünk önnek eldönteni, hogy kedvencének
melyik megoldás a jobb. Szerzett fogzáródási
rendellenesség idősebb állatokban fordul elő és
kialakulásának hátterében túlnyomórészt étrendi
problémák állnak. A helyes étrend alapvetően
meghatározza egy nyúl egészségi állapotát. A problémák
legtöbbször abból adódnak, hogy az állatok nem
jutnak elég rosthoz széna, fű vagy leveles zöldségek formájában, így foguk nem tud megfelelően
kopni. Az is gondot jelent, ha a nyúl nem eszi meg
a müzlijéből a pelleteket, mert ezek tartalmazzák
a csont és a fogak fejlődéséhez nélkülözhetetlen
kalciumot és foszfort. A nyulak fogait rendszeresen ellenőriztetni kell. Erre sor kerülhet az oltás beadásakor vagy gyakrabban, állatorvosi javaslat esetén.
A nyulak oltása. Mi ellen véd a rendszeres vakcinázás?
A nyulaknál is vannak életveszélyes betegségek, amelyektől csak a rendszeres vakcinázás óvja meg őket. Az úgynevezett mixomatózis és a nyulak vérzéses betegsége (RHD- Rabbit Haemorrhagic Disease) jelentenek rájuk halálos veszélyt. A mixomatózis és az RHD minden fajta nyúlra nézve veszélyes, a vadon élő üregi nyúltól a házikedvencig. A nem oltott állatoknál mindkét vírusos betegség gyorsan elhulláshoz vezet, mivel a fertőzöttség kezelésére egyik esetben sincs gyógymód.
A mixomatózist vérszívó rovarok - szúnyogok és bolhák - terjesztik. A vírus közvetlen érintkezés útján is terjed a nyulak között, tehát a betegség terjedésének megakadályozásához nem elegendő a vérszívó élősködők elleni védekezés. Az RHD vírusa főleg a beteg állatok vizeletével, ürülékével és légúti váladékával ürül, és közvetlen érintkezés útján fertőzi meg a többi nyuszit. A nyulakat csak az oltással védhetjük meg. A két oltásból álló alapimmunitást követően a mixomatózis ellen 6 havonta, tehát évente kétszer, az RHD ellen évente kell ismételni a vakcinázást. A kisnyulakat 6 hetes koruktól javasolt oltatni.
Féreghajtás, bolhaírtás nyúlon
Fonálférgek és külső élősködők okozta fertőzések kezelésére ajánljuk a rendszeresen elvégzendő kezeléseket. A kedvtelésből tartott nyúl esetében paszta illetve bőrre cseppenthető formulák is alkalmasak a paraziták elleni kezelésre. A paraziták okozta kellemetlenségek nemcsak a nyuszinak okoznak, gondot vannak olyan paraziták, melyek ránk emberekre nézve is egészségügyi kockázatot jelenthetnek.